Archiwum dnia: 01/02/2022

KLASA 6A NA CMENTARZU RAKOWICKIM I W TEATRZE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

W związku ze zbliżającym się dniem 1 listopada uczniowie klasy 6a wybrali się na Cmentarz Rakowicki, na którym znajdują się groby wielu krakowskich twórców kultury, przedstawicieli oświaty, naukowców i wojskowych. Zapoznali się z historią jego powstania, oglądali zabytkowe nagrobki,  odwiedzili wybrane groby i zapalili symboliczne znicze. W dalszej części wycieczki uczniowie pojechali zwiedzać Teatr im. Julisza Słowackiego. Czekało na nich mnóstwo atrakcji!  Wśród nich: wejście na deski teatralnej sceny, loża cesarska, oglądanie słynnej kurtyny Henryka Siemiradzkiego (i drugiej według projektu Stanisława Wyspiańskiego), wizyta w garderobie aktora Ludwika Solskiego, wspaniałe foyer i poznawanie tajników pracy inspicjenta. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.  A jeżeli ktoś jeszcze czuje niedosyt, ma okazję  powrócić  7 listopada. W tym dniu odbędzie się tradycyjne opuszczanie 120-letniego żyrandola i  wymiana żarówek. Podczas tego wyjścia uczniowie klasy 6a poznali ważne wydarzenia z historii  Krakowa i ludzi, którzy poprzez swoją działalność przyczynili się do rozwoju naszego miasta.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRZYSZTOFEM PETKIEM

25 października 2021 r. zorganizowano spotkanie autorskie z Panem Krzysztofem Petkiem – autorem powieści, dziennikarzem, reporterem, organizatorem wypraw i szkół przetrwania oraz instruktorem survivalu.  W spotkaniu autorskim uczestniczyli uczniowie klas 1-3. Tematem przewodnim była najnowsza książka pt. „Zagadka brykającej babci”. Jest to opowieść o małych detektywach Zuzi i Bartku, którzy z pomocą niepełnosprawnego kuzyna, Sławka, tropią tajemniczego ducha. Autor opowiadał o licznych podróżach po kraju i najdzikszych zakątkach ziemi. Zrelacjonował między innymi wyprawę do Amazonii, Rumunii i Ukrainy. Mówił o korzyściach, które wynikają ze znajomości języków obcych, a nawet pokazał kilka chwytów samoobrony. W czasie spotkania z uczniami przypomniał im o potrzebie poszanowania przyrody i ludzi. Pod koniec spotkania uczniowie mieli możliwość kupienia najnowszych książek pisarza z dedykacją.

SZKOLNY BUDŻET OBYWATELSKI

20 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły podjęli decyzję w sprawie wykorzystania funduszy, które zdobyliśmy biorąc udział w konkursie promującym Szkolny Budżet Obywatelski. Każdy uczeń mógł oddać swój głos na jeden z dwóch zgłoszonych projektów: ,,Muzyczny dzwonek” lub ,,Sofa tu, sofa tam”. Zdecydowaną większością głosów zwyciężyły sofy:) Już niedługo na naszych szkolnych korytarzach pojawią się piękne, kolorowe i niezwykle wygodne sofy. 

LEKCJA ZOOLOGII NA ŻYWO

15 października 2021r uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji przyrody, podczas
której prowadząca pani Magdalena Bruzda zaprezentowała okazy owadów żyjące w
Polsce i na świecie, w tym motyle dzienne i nocne. Wielką atrakcją były żywe
osobniki: świerszcze, szarańcza wędrowna, modliszki, liśćce, patyczaki, straszyki
filipińskie oraz największy na świecie karaluch-karaczan madagaskarski. Lekcja
cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów a bezpośredni kontakt ze zwierzętami
dostarczył wiele emocji.

UCZNIOWIE NA MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH KSIĄŻKI W KRAKOWIE

15 października 2021r. wolontariusze z klasy 7b i klasy 8b mieli ogromną przyjemność
uczestniczyć w wydarzeniu na skalę międzynarodową, a mianowicie w 24. Targach Książki. Fantastyczna atmosfera, wspaniałe stoiska, uprzejmi ludzie, a przede wszystkim książki urzekły ich całkowicie.
Celem wycieczki było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę czytelnictwa oraz
uświadomienie, jak wielką wartość mają w sobie książki. W czasie wycieczki uczniowie
mogli skorzystać z szerokiej oferty wydawniczej polskich i zagranicznych publikacji oraz
spotkać się z autorami ulubionych książek. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu
przyjemnych doznań oraz wzbogaciła prywatne biblioteczki o kolejne pozycje.
Wyjazd zorganizowano w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.