Archiwum dnia: 25/10/2024

WYJŚCIE KLASY V B

Z okazji Dnia Chłopaka, klasa 5b wybrała się do pobliskiej pizzerii, aby wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień. Wyjście stało się doskonałą okazją do integracji i spędzenia czasu w miłej atmosferze. Uczniom towarzyszył świetny humor, a radosny nastrój sprawił, że to spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

ŻYWA LEKCJA HISTORII

27 września 2024 r. uczniowie klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych brali aktywny udział w żywej lekcji historii, w tym roku tematem byli średniowieczni rycerze. Była to kolejna lubiana przez uczniów lekcja podczas której mogli zobaczyć elementy zbroi rycerskiej, a nawet przez chwilę być paziem, giermkiem, rycerzem czy damą dworu. Taka lekcja to nie tylko dobra zabawa, ale także zdobywanie wiedzy.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2024

25 września 2024 r. uczniowie klas 4-8 wzięli udział w warsztatach ekologicznych z okazji akcji ,,Sprzątanie Świata 2024’’. Celem tego corocznego przedsięwzięcia było rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi, promowanie „nie śmiecenia”, edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Uczniowie w ramach zajęć warsztatowych wykonali plakaty pt.,, Na straży czystej ziemi’’.
„Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.

ZAGRODA W GRUSZOWIE

25 września 2024 r. uczniowie klasy 1a oraz 2c mieli okazję spędzić dzień w wyjątkowym miejscu – gospodarstwie agroturystycznym „Zagroda w Gruszowie”. Dzień rozpoczął się od kreatywnych warsztatów, na których każdy z nas własnoręcznie przygotował kompot z jabłek i aronii. Przy okazji nauczyliśmy się, jak zdrowe są te owoce, a motto dnia, które zapamiętamy na długo, brzmiało: „Kto codziennie jabłko zjada, tego lekarz rzadko bada!”
Ale to dopiero początek atrakcji! Jechaliśmy wozem do tartaku, braliśmy udział w wykopkach – dla wielu z nas były to pierwsze ziemniaczane zbiory w życiu! Poznaliśmy również mieszkańców zagrody: królika Tuptusia, małe kurczaczki, kaczuszki, kotka, krowę Mućkę i jej słodkiego cielaczka. Karmiliśmy kury, kaczki i kozy, a między tym wszystkim nie zabrakło czasu na zabawy ruchowe.
Po intensywnych zajęciach przyszedł czas na nagrodę – delektowaliśmy się pysznymi naleśnikami z jabłkami i serem oraz pieczonymi ziemniakami, które smakowały wyjątkowo… 🙂 pewnie dlatego, że sami je zebraliśmy! Na zakończenie pragnienie ugasiliśmy kompotem z jabłek.
To był niezapomniany dzień pełen śmiechu, zabawy i nowych doświadczeń – z pewnością wrócimy do „Zagrody w Gruszowie”!

WYCIECZKA DO LASKU WOLSKIEGO

23 września 2024 r. uczniowie klasy 4a i 4b mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej wycieczce do Lasu Wolskiego. Naszą przewodniczką była Pani Anna Hojwa, która wprowadziła nas w fascynujący świat krakowskich legend i opowiedziała o tajemniczych Panieńskich Skałach.
Dzień rozpoczęliśmy od aktywnych gier i zabaw, które nie tylko sprzyjały integracji, ale również zachęcały uczniów do bliskiego kontaktu z naturą. Po dotarciu pod Kopiec Piłsudskiego, z którego roztaczał się przepiękny widok, zorganizowaliśmy piknik – był to idealny moment na chwilę odpoczynku i wspólne spędzenie czasu w przyjaznej atmosferze przy doskonałej pogodzie.
W trakcie wycieczki odbył się również quiz wiedzy o lesie i Kopcu, w którym uczniowie z wielkim zaangażowaniem sprawdzali swoją wiedzę i poznawali nowe, ciekawe informacje. Następnie, podczas wspinaczki na Kopiec Piłsudskiego, ponownie podziwialiśmy zapierające dech w piersiach krajobrazy, co pozwoliło nam na chwilę refleksji w otoczeniu natury. Wycieczka była nie tylko pełna wrażeń i zabawy, ale także wzbogaciła uczniów o cenne wspomnienia i wiedzę. Wszyscy wrócili do szkoły uśmiechnięci i zadowoleni, pełni pozytywnych emocji.

PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

23 września 2024 r. obchodziliśmy pierwszy dzień jesieni. Klasa 1b przywitała nową porę roku, wykonując barwne prace plastyczne z wykorzystaniem darów jesieni. Prace  udekorowały salę pierwszaków.

POŻEGNANIE LATA – WYSTĘP SZKOLNEGO CHÓRU

Wielkimi krokami nadchodzi jesień i z łezką w oku czas pożegnać tegoroczne upalne  lato. W sobotę 21 września 2024 r. nasi uczniowie żegnali lato śpiewająco,  podczas pikniku rodzinnego,  zorganizowanego przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy. Uczniowie przygotowani zostali  do występu przez panią Karolinę Stasiowską. I znów  w Nowej Hucie zabrzmiały w przepięknym wykonaniu piosenki o prawach dziecka, kukułeczce, małym ogródeczku i czerwonym autobusie mknącym przez ulice naszego miasta. 
Pamiętajcie, że jesień nie musi być smutna. Może być kolorowa, roztańczona i rozśpiewana. Zapraszamy do udziału w zajęciach szkolnych kół zainteresowań, w zajęciach szkolnych kół zainteresowań, które pomogą w radosny sposób przejść przez jesienną szarugę. 

TEATR OBRAZKOWY W KLASIE 3A

20 września 2024 r. w klasie 3a odbyły się interesujące zajęcia, które przeprowadziła pani bibliotekarka Anna Hojwa. Pani Ania zaprezentowała dzieciom japońską technikę kamishibai, która polega na opowiadaniu historii z użyciem ilustrowanych slajdów. Uczniowie mieli okazję wysłuchać baśni „Po drugiej stronie gór” Anny Onichowskiej, znanej autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Baśń opowiadała o dzieciach, które starały się zdobyć wodę w czasach jej niedoboru.
Tematyka utworu była niezwykle ważna, poruszała kwestię oszczędzania wody i
uświadamiała dzieciom, jak istotne jest dbanie o ten cenny zasób. Uczniowie z
zainteresowaniem słuchali historii i brali aktywny udział w dyskusji na temat znaczenia wody w naszym życiu.
Zajęcia nie tylko rozwijały wyobraźnię trzecioklasistów, ale również uczyły ich
odpowiedzialności i troski o środowisko.

HALO. HALO

Z radością informujemy, że nasze szkolne radio GADAJĄCA 80-TKA wznowiło działalność po wakacyjnej przerwie. Za nami już dwie mega ciekawe audycje, w których nasi wspaniali radiowcy umilają uczniom czas, informując o sprawach ważnych i najważniejszych w szkole i na świecie.
Ku radości nas wszystkich szkolne radio podjęło się odliczania dni pozostałych do …wakacji. Uczniowie mogli posłuchać także o działaniach, które należy podjąć udzielając pierwszej pomocy, o tym skąd wziął się Dzień Piłkarza, jak mówić pirackim głosem, o pierwszej miłości Pani od muzyki oraz posłuchać muzyki country.
GADAJĄCA 80-TKA informuje także, o wszystkich nadchodzących wydarzeniach szkolnych tak, aby nikt w szkole niczego nie przegapił.
Już wkrótce kolejne audycje, do wysłuchania których gorąco wszystkich zapraszamy. 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:”DO HYMNU”

W dniach 14 i 15 września 2024 r. nasza pani od muzyki mgr Karolina Stasiowska wzięła udział w warsztatach przygotowujących uczniów do przesłuchań konkursowych w ramach kolejnej edycji konkursu „Do hymnu”. Zajęcia odbyły się w Bydgoszczy.
Warsztaty poprowadzili wybitni polscy dyrygenci, chórmistrzowie i profesorowie najlepszych polskich uczelni muzycznych: prof. Aleksandra Grucza-Rogalska, prof. Wojciech Maciejowski, prof. Wiesław Delimat oraz Krzysztof Kozłowski, spiritus movens i przewodniczący jury konkursu. Celem zajęć był rozwój warsztatu dydaktycznego, a także integracja środowiska nauczycieli muzyki czynnie wykorzystujących śpiew (szczególnie grupowy) w ramach prowadzonych zajęć.
W ramach VII edycji konkursu przesłuchania rozpoczną się 2 października i potrwają do 8 listopada 2024 roku.

Organizatorem konkursu i warsztatów jest Narodowe Centrum Kultury. 
Nasza Osiemdziesiątka wylosowała termin 11 października, godzina 9:00. Trzymamy kciuki!

AKTYWNIE, ATRAKCYJNIE, INTEGRACYJNIE

12 września 2024 r. uczniowie klas 6a, 6b oraz 7a wzięli udział w wycieczce do Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego „Brama w Gorce” w Waksmundzie, niedaleko Nowego Targu. To doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek, poznawanie przyrody Gorczańskiego Parku Narodowego oraz integrację klas.
Pod opieką przewodnika uczniowie spacerowali po drewnianych pomostach w koronach drzew, zdobywali wieże widokowe i odkrywali podziemny tunel, w którym poznawali faunę i florę Gorców. Wzięli także udział w warsztatach „Las i ja”, podczas których, korzystając z lup, mikroskopów i kart pracy, połączyli naukę z zabawą.
W pawilonie edukacyjnym mieli okazję pogłębić swoją wiedzę przyrodniczą, a w Gorczańskiej Zagrodzie nakarmili i pogłaskali króliczki, kozy i owieczki.
Na zakończenie wycieczki niezapomnianą atrakcją była zabawa w Leśnym Parku Linowym oraz na placu zabaw.

NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

11 września 2024 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste czytanie
fragmentów dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego, nawiązujące
do ogólnopolskiej, XIII edycji akcji Narodowe Czytanie, pod patronatem Pary
Prezydenckiej.
Po przedstawieniu okoliczności powstania utworu i zaprezentowaniu jego
przesłania, uczniowie klas ósmych wraz z panią bibliotekarką – Anną Hojwą-
przystąpili do czytania fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego.
To wyjątkowe wydarzenie przyczyniło się do poznania jednego
z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu, a także stanowiło okazję
do refleksji nad rolą literatury w życiu narodu.

BRAMA W GORCE

11 września 2024 r. uczniowie klasy 8a mieli okazję odwiedzić Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze „Brama w Gorce” w Waksmundzie.
Nasza przygoda rozpoczęła się spacerem po ścieżce w koronach drzew, gdzie z
wysokości nad szumiącym potokiem Mały Kowaniec mogliśmy podziwiać malownicze krajobrazy. Z dwóch wież widokowych roztaczała się wspaniała panorama gorczańskich lasów i gór.
Po spacerze wśród szczytów drzew zeszliśmy do podziemi, gdzie czekała nas
niezwykła ścieżka edukacyjna, przybliżająca życie codzienne mieszkańców gór – zwierząt, zamieszkujących Gorce. Prezentacje multimedialne w tunelu podziemnym zachwyciły nas swoją naturalnością i klarownym przekazem. Następnie odwiedziliśmy pawilony przyrodniczo-edukacyjne, w których mogliśmy zgłębić wiedzę o Gorcach, ich historii i kulturze poprzez doskonale odwzorowane ekspozycje. Kolejną atrakcją były warsztaty przyrodnicze „Las i ja”, podczas których pracowaliśmy z kartami pracy, używaliśmy lup i mikroskopów, a na zakończenie stworzyliśmy swoje własne magnesy.
W drugiej części wycieczki odwiedziliśmy gorczańską zagrodę i spędziliśmy aktywnie czas w leśnym parku linowym.
To był dzień pełen wrażeń, który na długo pozostanie w naszej pamięci!

AKTYWNA ŚWIETLICA

To już kolejny rok szkolny, gdy nasi uczniowie podczas pobytu w świetlicy, mają możliwość  aktywnie spędzać czas.
W każdy wtorek  wraz z wychowawcami świetlicy wyruszają na lodowisko przy ul. Siedleckiego, by tam pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów, uczyć się i doskonalić umiejętność jazdy na łyżwach. Organizatorem programu jest  Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Zachód”, a jego  celem jest angażowanie dzieci z publicznych szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miejskiej Kraków do różnorodnych form aktywności ruchowej  oraz rozbudzanie zainteresowań sportowych. 
Tegoroczna przygoda z łyżwami zakończy się w ostatnim tygodniu kwietnia. 
Wytrwałości i bezpiecznej jazdy! 

WAKACYJNE REMONTY

Podczas tegorocznych wakacji, w szkole wyremontowane i wyposażone  zostały kolejne pomieszczenia. Pierwszaki z klasy  1c mogą już korzystać z własnej sali lekcyjnej.  Metamorfozę przeszły także sale, w których odbywają się lekcje języka polskiego i informatyki dla uczniów klas 4-8.  Ponadto szkoła wzbogaciła się o miejsce do zajęć wspierających rozwój dzieci. Do sal zakupione zostały kolejne  interaktywne monitory, ławki, krzesła, tablice, pomoce dydaktyczne, dywan oraz kwiaty.