Archiwum miesiąca: listopad 2019

Nie samą nauką żyje szkoła – Dzień Pluszowego Misia

W ramach akcji „Nie samą nauką żyje szkoła” 25 listopada odbył  się w naszej szkole DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – najlepszego przyjaciela wszystkich dużych i małych. Każdy mógł przynieść swojego ukochanego pluszaka, który niewątpliwie umilał czas spędzony w szkole i uchronił od odpytywania:)

 

Projekt „W pustyni i w puszczy”

     Dnia 22 XI ( piątek) uczniowie klasy 6a zaprezentowali  rówieśnikom z klas V i VI projekt pt.”W pustyni i w puszczy – warto przeczytać!” Ideą spotkania było zachęcenie nastolatków do lektury Henryka Sienkiewicza. Szóstoklasiści pod opieką polonistki p.A. Biernackiej przedstawili efekty pracy z książką, która na pierwszy rzut oka może młodego człowieka przerazić ilością stron i rozdziałów! Jednak  po zapoznaniu się z jej ciekawą treścią i niezwykłymi bohatera, a przede wszystkim zdarzeniami , które rozgrywają się pod gorącym słońcem Afryki, może stać się źródłem inspiracji. Tak właśnie się stało w przypadku klasy 6a! Dzieci podzielone na grupy zajęły się różnymi aspektami powieści. Jednych zainteresowała geneza dzieła, innych  główne postaci, kolejne zespoły zafascynował Czarny Ląd ze swoją egzotyką. Stąd w projekcie obecność Stasia i Nel ( wcielili się w nich Bartek Kaczmarek i Ania Szymańska) oraz autora Henryka Sienkiewicza ( w skórę noblisty wszedł Maciej Wojtoń) a także multimedialne pokazy  o faunie i florze Afryki oraz niespotykanych w Europie zjawiskach natury. Oczywiście w szkole z teatralnymi tradycjami nie mogło zabraknąć fragmentu teatralnej inscenizacji. Zaproszeni do sali 23 piąto i szóstoklasiści ujrzeli  Stasia ( w tej roli  Konrad Niciarz) otrzymującego od rannego Szwajcara Lindego( Michał Pielak) chininę oraz  usłyszeli koncert na instrumenty stworzone przez uczniów ( Bartka Kaczmarka i jego siostrę Gabrysię oraz Sebastiana Ziółkowskiego). Ujrzeli tez wodza wioski Wa-himów ( z powodzeniem metamorfozę przeszedł Kacper Lubera , który wystąpił w wykonanym przez siebie kostiumie).

      Na zakończenie  warto dodać ,że na czas projektu sala teatralna ( nr 23 ) zmieniła się w fragment afrykańskiej puszczy, na  tablicach można było obejrzeć pomysłowe kolaże stworzone przez uczniów 6a. 

Spotkanie z przedszkolakami z okazji 11 listopada

Krótka lekcja historii Polski -w formie pieśni patriotycznych- zaprezentowanych  przez uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej z okazji Święta Niepodległości, była okazją do kolejnego spotkania z dziećmi z okolicznych przedszkoli.

Poniżej  galeria z tego wydarzenia…

Listy od… Edyty Stein

 Uczniowie klasy VI b otrzymali niezwykły prezent. Towarzystwo im. Edyty Stein z siedzibą we Wrocławiu podarowało każdemu szóstoklasiście list, który zawierał życzenia oraz przesłanie od patronki Europy.

Św. Teresa Benedykta od Krzyża wzywała w nim, by młodzi ludzie nie ustawali w poszukiwaniu prawdy, by mieli odwagę spoglądać w niebo, by zechcieli wypowiadać jej imię w chwilach próby i zwątpienia.

Wybierz Wrocław

Uczniowie klasy VI b zrealizowali na zajęciach języka polskiego projekt edukacyjny „Wybierz Wrocław”. Odbyli wirtualny spacer po mieście mostów, czytali podania o księciu Wratysławie i opowiastkach o skrzatach w Wielkich Kapeluszach. Zaprzyjaźnili się z Wierzbownikiem, Karmicielem i Życzliwkiem. Podziwiali piękne ptaki w Ogrodzie Japońskim. Redagowali dziennik z podróży do miasta krasnali, tworzyli pamiętniki, opowiadania, legendy, pisali listy do Edyty Stein. Byli poszukiwaczami, kronikarzami, recenzentami, specjalistami od wyrobu galanterii skórzanej i biżuterii z łupinki orzecha laskowego.

Zajęcia ze strażakami

7 listopada br. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez kadetów ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Celem zajęć było nabycie i pogłębienie wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez pożary, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz właściwego postępowania podczas wystąpienia pożaru.

W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się umundurowaniem strażaków i ich wyposażeniem.

Zajęcia wzbudziły wielkie zainteresowanie ze strony czwartoklasistów, którzy bardzo aktywni, zadawali mnóstwo pytań (czasem bardzo dociekliwych i zaskakujących).

Wypowiedzi naszych gości potwierdziły, że praca strażaka jest trudna i niebezpieczna, wymaga bezgranicznego poświęcenia.

Na zakończenie zajęć każdy z uczniów otrzymał książeczkę poświęconą zagadnieniom ochrony przeciwpożarowej.

Zajęcia – „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”

6 listopada 2019 r. uczniowie klas czwartych oraz ósmych wzięli udział w warsztatach  dotyczących zasad savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych. I choć to temat trudny i delikatny zarazem, to wolontariuszki- panie: Gabriela, Magdalena i Maria -przekazały tę ważną wiedzę w niezwykle ciekawy i dostępny dla każdego sposób.

W trakcie spotkania  uczniowie mogli na chwilę doświadczyć wyzwań, z którymi stykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Ochotnicy próbowali więc swoich sił poruszając się na wózku inwalidzkim, a także przechodząc z zawiązanymi oczami po torze pełnym przeszkód.
Mieli okazję przeczytać tekst wykorzystując alfabet Braille’a oraz nauczyć się podstawowych zwrotów w języku migowym.

Widoczne zainteresowanie i zaangażowanie ze strony uczniów pokazało, że los osób niepełnosprawnych nie jest im obojętny. Warsztaty z całą pewnością przyczyniły się do pogłębienia wiedzy na temat różnego rodzaju niepełnosprawności i problemów dnia codziennego, z jakimi borykają się dotknięte nimi osoby. Wszyscy mamy nadzieję, że Panie wolontariuszki jeszcze nie raz odwiedzą naszą szkołę.

Szkolenie wolontariuszy

Dnia 6 listopada wolontariusze z klas VI i VII  Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyli w szkoleniu przygotowującym do działań wolontaryjnych. Podczas warsztatów podejmowane były min.tematy: kim jest wolontariusz, co może robić w środowisku szkolnym i pozaszkolnym, jakie cechy powinny go charakteryzować ,co to jest kodeks etyczny oraz prawa i obowiązki wynikające z działań wolontaryjnych .
Zajęcia prowadzili eksperci z Małopolskiego Centrum Wolontariatu oraz ze Stowarzyszenia Sursum Corda w ramach Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 -2030.
 

101 rocznica odzyskania niepodległości

6 listopada był dniem niezwykle podniosłym. Wszyscy uczniowie przyszli ubrani w galowe stroje, gdyż właśnie tego dnia obchodziliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty apel przygotowali uczniowie klas siódmych i uczniowie klasy 3a. Uczestniczyliśmy we wzruszającej lekcji historii, w której za pomocą słów, dźwięku i obrazu mogliśmy poczuć się prawdziwymi patriotami.

Konkurs recytatorski

5 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III pt. „Te co skaczą i fruwają…”. Udział w nim wzięło 29 uczniów wytypowanych  w ramach klasowych turniejów recytatorskich. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do poezji,  oraz wspieranie uzdolnień zarówno recytatorskich jak i aktorskich.  Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: p. Katarzyna  Solawa, p. Krystyna Struzikowska i p. Magdalena  Wilk – Mazgała.

Uczestnicy zaprezentowali niezwykły kunszt recytatorski oraz zaskoczyli humorem i interpretacją tekstu. Wybór zwycięzców był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy  pokazali wysoki poziom recytacji. Widownia miała okazję wybrać swojego faworyta i wyróżnić go nagrodą publiczności. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Każdy z uczestników otrzymał słodką niespodziankę.

Jury zdecydowało, że w tegorocznym konkursie:

 I miejsce zdobyli:

Kowalkowska  Zofia  klasa 1a

Kawałek Sebastian  klasa 2a

Sruś Grzegorz   klasa 2c

Grymek Wiktoria  klasa 3a

 

 II miejsce  otrzymali :

  Frasińska  Lena  klasa 1a

  Zdebski Wiktor  klasa 1a

  Bytomska  Lena  klasa 2a

 Kułacz Martyna klasa 2b

Żarczyńska  Oliwia klasa 3a

 

   III  miejsce  otrzymali :

   Maj  Martyna klasa 1b

  Bugaj Zuzanna   klasa 2a

   Partyka  Ewa klasa 2b

 

 Wyróżnienie  zdobył  – Babaraj  Cezary klasa 2b

 Laureatem nagrody publiczności został – Maj Szczepan

 Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy stanęli do wspólnego zdjęcia.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów !

 

Wtorek z „80-tką”

5 listopada w naszej szkole zainaugurowano cykl comiesięcznych spotkań organizowanych dla przedszkolaków i ich rodziców, w ramach programu” Wtorki z 80-tką”. Celem spotkań jest przedstawienie rodzicom oferty edukacyjnej szkoły oraz warunków nauki, a dzieciom przybliżenie sposobu pracy z jaką zetkną się za kilka miesięcy, rozpoczynając swoją karierę edukacyjną. Na zaproszenie grona pedagogicznego odpowiedziało piętnaścioro odważnych przedszkolaków, którzy z zapałem i zaangażowaniem przystąpiło do udziału w zajęciach plastyczno-technicznych, zabawach ruchowych i pracy z tablicą interaktywną. Działań było tak dużo, że potrzebna była nawet krótka przerwa na spożycie słodkiego posiłku regeneracyjnego, jak to w szkole bywa. Na podstawie uśmiechniętych buzi dzieci można jednak sądzić, że przygotowane zadania nie były zbyt trudne i pobyt w szkole należał do udanych. Listopadowe spotkanie przygotowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i świetlicy. Już teraz na kolejne spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych przedszkolaków razem z rodzicami.


 
 

Szkoła do hymnu

Dnia 8 listopada 2019 roku dokładnie o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie naszej szkoły zaśpiewali hymn Polski włączając się tym samym do akcji „Szkoła do hymnu”. W tej niezwykłej inicjatywie MEN wzięło w tym roku udział aż 19 tysięcy szkół w Polsce i na świecie. Blisko 4 miliony uczniów i prawie 400 tysięcy nauczycieli stanęło o tej symbolicznej godzinie na baczność by zaśpiewać cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego i uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kwesta Listopadowa na rzecz krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza


31 października wolontariusze naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji charytatywnej -„Kwesta Listopadowa na rzecz krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza, zbierając datki na cmentarzu Grębałów.

Wolontariuszom i wszystkim, którzy wsparli Hospicjum serdecznie dziękujemy.
                                         Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu SP 80.
 

Podziękowanie za udział w zbiórce darów dla zwierząt ze schroniska

Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunkami zorganizowało wśród społeczności szkolnej zbiórkę darów dlaschroniska dla bezdomnych zwierząt w Racławicach „Psie pole”. Uczniowie przynosili głównie pokarm. Z koców i poduszek p. Agata Wójcik uszyła legowiska dla psów i kotów. W zbiórce wzięli również udział nauczyciele i ich sąsiedzi. Wspólnymi siłami zebraliśmy sporo rzeczy, które pomogą zwierzętom przetrwać chłodne dni. Otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniami,  a na stronie internetowej schroniska umieszczono zdjęcie naszych darów. Planujemy organizować kolejne zbiórki, gdyż zwierząt bezdomnych jest dużo i potrzebują naszej pomocy.
Dziękujemy Rodzicom uczniów, którzy zaangażowali się w naszą akcję.

Nie samą nauką żyje szkoła

W ramach akcji „Nie samą nauką żyje szkoła” 30 października odbył  się w naszej szkole DZIEŃ PIŻAMY. Sprawił on wiele radości zarówno uczniom jak i nauczycielom. Po szkolnych korytarzach przemykały barwne postacie z bajek, krówki, tygryski i inne zwierzątka 🙂 pojawił się nawet Grinch 😛 – zresztą sami zobaczcie co się działo…