Archiwum dnia: 08/01/2017

„Czytam , rysuję , segreguję”

W grudniu 2016r. nastąpił finał realizacji inspirującego programu „Czytam , rysuję , segreguję”, w którym wzięła udział klasa 2a.

Organizatorem wszelkich działań związanych z programem było krakowskie MPO.

Uczniowie poznali przygody głównych bohaterów książeczki pt. „Jak rezolutny Ignaś z Krakowa nauczył Zuzię śmieci sortować” oraz stworzyli ciąg dalszy ich przygód w formie rysunkowej i literackiej. Prace zawierały aspekty ochrony środowiska naturalnego w Krakowie, a szczególnie tematy dotyczące gospodarki odpadami, segregacji i recyklingu. Przystąpiliśmy więc do zabawy podczas której wiele się nauczyliśmy.

Nasze wysiłki zostały nagrodzone. Cała klasa otrzymała kalendarze na rok 2017 z ilustracjami i tekstami stworzonymi przez dzieci. Jedna z kartek kalendarza jest nasza , czyli klasy 2a.

Projekt pt. „Śladami Stasia i Nel”

Dnia 20 XII uczniowie klas VI zaprosili rówieśników oraz piątoklasistów na przygotowany pod opieką pań polonistek – M. Machnik i A. Biernackiej – projekt pt. „Śladami Stasia i Nel”. Szóstoklasiści udowodnili ,że uważnie i ze zrozumieniem przeczytali lekturę H. Sienkiewicza oraz zdobyli wiele ciekawych informacji o faunie i florze oraz zwyczajach mieszkańców Czarnego Lądu. Zachęcili zgromadzonych w jadalni do sięgnięcia w mroźne zimowe wieczory po lekturę , której niezwykła akcja rozgrywa się na gorącym kontynencie afrykańskim , a główny bohater – Polak – Staś Tarkowski – na pniu wielkiego baobabu zawiesza tabliczkę z napisem „Kraków”. Prezentacje multimedialne i występy teatralne uczniów wzbogaciła wystawa prac plastycznych i literackich szóstoklasistów w holu I piętra.

 

„Sienkiewicz baśniami malowany”

W  roku  2016 przypadają trzy  rocznice  związane  z Henrykiem Sienkiewiczem: 170 rocznica urodzin Noblisty, 100 rocznica Jego śmierci oraz 50 rocznica utworzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – miejscu urodzenia pisarza.

W celu popularyzacji mniej znanej twórczości Henryka Sienkiewicza i zaprezentowania zdolności uczniowskich, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, jej filia w Miechowie, Proszowicach i Słomnikach, zorganizowała konkurs literacko – plastyczny:

„Sienkiewicz baśniami malowany”.

Zadaniem uczniów było przeczytanie baśni H. Sienkiewicza i wykonanie do niej okładki. Prace miały przedstawiać osobę, scenę lub inne wyobrażenie związane z wybraną baśnią.

Miło nam poinformować, że wśród osób nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły – 
                                                                                      Marcin Madej z klasy V b.

Marcinowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Międzyszkolny konkurs pt. „ W świecie baśni Hansa Christiana Andersena”

Dnia 19XII 2016r. uczniowie klas IV : Natalia Machowska ( kl.IVa) , Bartek Baranowski, Oliwia Kaczyńska i Martyna Polanowska (kl.IVb) wzięli udział w międzyszkolnym konkursie pt. „ W świecie baśni Hansa Christiana Andersena” i osiągnęli sukces! Spotkania dzieci z polonistką A.Biernacką po lekcjach oraz samodzielna lektura wspaniałych utworów najsławniejszego Duńczyka zaowocowały II miejscem w kategorii znajomości baśni oraz dwoma wyróżnieniami. Natalka Machowska , która stanęła na podium oraz Bartek Baranowski i Oliwia Kaczyńska zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia z organizatorami konkursu w SP nr 144 oraz innymi laureatami .Warto dodać, że I miejsce w plastycznej edycji konkursu zajęła uczennica klasyVIa – Oliwia Szczupacka. Z wszystkich laureatów jesteśmy bardzo dumni!

Spotkanie z reżyserem

Dnia 10XII 2016r. uczennice naszej szkoły pod opieką p.Anny Biernackiej wzięły udział w spotkaniu z panem Mariuszem Palejem – reżyserem filmu pt. „Za niebieskimi drzwiami”.

Uczennice dowiedziały się jak , kiedy i gdzie powstawał film oraz z jakimi trudnościami musieli zmierzyć się aktorzy oraz reżyser podczas pracy nad dziełem . Wyjście w chłodne sobotnie przedpołudnie do SP przy os.Uroczym 14 oraz ciepła atmosfera spotkania na długo zostaną w pamięci uczestniczek.

 

Konkurs literacki: „Szkoła wczoraj, dziś i jutro”

W listopadzie 2016 r. Szkoła Podstawowa nr 156 zorganizowała dla uczniów szkół podstawowych miasta Krakowa konkurs literacki:

„Szkoła wczoraj, dziś i jutro”

którego Honorowym Patronatem był Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski.

Zadaniem uczestników  było napisanie  pracy literackiej. Uczniowie przedstawiali, jak wspominają szkołę ich dziadkowie, rodzice a także , jak oni sami ją postrzegają i wyobrażają sobie  w przyszłości. Uczestnicy wyrażali swoje opinie, czy dzisiejsza szkoła różni się od tej, która była i która będzie.

Miło nam poinformować, że w czołówce nagrodzonych osób znaleźli się uczniowie nasze szkoły:

Patrycja Bocheńska, klasa V a –  I miejsce,

                                      Piotr Kuźma, klasa VI c – II miejsce

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!