Archiwum miesiąca: styczeń 2017

Finał akcji „Góra Grosza”

Kolejny już raz nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom.

Celem akcji jest pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną, np. w domach dziecka lub rodzinach zastępczych. Zbierane są głównie drobne monety.

23 stycznia  w jadalni szkolnej zorganizowany został finał XVII edycji „Góry Grosza”. I choć za oknami było ponuro i szaro to, w sali, w której zebrali się przedstawiciele klas I-VI było jasno i radośnie. A to wszystko za sprawą żółtych akcentów w strojach uczniów. Był żółty kapelusz, żółte obuwie, żółty kotylion, podkoszulek, kokarda do włosów, kamizelka i wiele, wiele innych bardzo pomysłowych elementów ubioru.

W tym roku zebraliśmy 812, 60 zł (więcej niż w roku ubiegłym).

Najwięcej monet jednogroszowych zebrali uczniowie klasy IIc, bo aż 2795. Tuż za nimi znaleźli się uczniowie klasy IIIa, którzy zebrali 2159 sztuk tych monet. Największą kwotę zebrała klasa II b, która przekazała na akcję 161,00 zł.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki. Dzięki Wam, nasza Góra Grosza była największa na świecie!

Gratulujemy zwycięzcom Konkursu Alfik Humanistyczny i Alfik Matematyczny !

Jak co roku uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w Ogólnopolskich Konkursach : Alfik Humanistyczny oraz Alfik Matematyczny. Konkursy są organizowane w ramach programu edukacyjnego „Łowimy Talenty”, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży.
Konkursy te pozwalają diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów oraz pomagają odkrywać ich uzdolnienia. Motywują uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań.
Bardzo miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych, znaleźli się także uczniowie naszej szkoły.

Oto uczniowie nagrodzeni w konkursie „Alfik Humanistyczny” :

KATEGORIA KLAS DRUGICH:

Amelia Kaczmarczyk – klasa II a – uzyskanie dyplomu uznania za bardzo dobry wynik w konkursie (82%)
• Tymoteusz Pietras – klasa II b– uzyskanie dyplomu uznania za dobry wynik w konkursie (77,5%)
• Klaudia Danecka – klasa II c – uzyskanie dyplomu uznania za dobry wynik w konkursie (75%)

KATEGORIA KLAS TRZECICH:

Jakub Michalik – klasa III a – uzyskanie dyplomu uznania za bardzo dobry wynik w konkursie (92,5%)
• Andrzej Węglarczyk – klasa III a – uzyskanie dyplomu uznania za bardzo dobry wynik w konkursie (91,6%)
• Zuzanna Bielenin – klasa III a – uzyskanie dyplomu uznania za bardzo dobry wynik w konkursie (83,3%)
• Jakub Biros – klasa III a – uzyskanie dyplomu uznania za dobry wynik w konkursie (75%)

KATEGORIA KLAS PIĄTYCH:
• Iga Szumilas – klasa V b – uzyskanie dyplomu uznania za bardzo dobry wynik w konkursie (84,1%)

Uczniowie nagrodzeni w konkursie : „Alfik Matematyczny” :

KATEGORIA KLAS DRUGICH :

Nadia Wielgus – klasa II b – uzyskanie dyplomu uznania za bardzo dobry wynik w konkursie (75%)

Oliwia Batko – II b – uzyskanie dyplomu uznania za bardzo dobry wynik w konkursie (74,1%)

Michał Żeglicki – klasa II c- uzyskanie dyplomu uznania za bardzo dobry wynik w konkursie (70%)

Robert Harnik – klasa II c- uzyskanie dyplomu uznania za dobry wynik w konkursie (68,3%)

Mieszko Saj – klasa II a- uzyskanie dyplomu uznania za dobry wynik w konkursie (66,3%)

Mikita Antonets- klasa II c – uzyskanie dyplomu uznania za dobry wynik w konkursie (65%)

KATEGORIA KLAS SZÓSTYCH :

Szymon Sadowski – klasa VI c – uzyskanie dyplomu uznania za bardzo dobry wynik w konkursie (77,1%)

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach, a szczególnie tym, którzy zostali nagrodzeni. Życzymy wielu sukcesów w kolejnych edycjach !

Drodzy Rodzice!

Prosimy o zapoznanie się ze Statutem Szkoły (zakładka Nasza Szkoła –  należy kliknąć Dokumenty szkoły)
oraz z zamieszczonym poniżej Regulaminem używania telefonów komórkowych (jeżeli dziecko nosi telefon do szkoły)

Regulamin używania na terenie szkoły telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych aktualnie jest opracowywany.

Do czasu opracowania regulaminu, obowiązują dotychczasowe zasady.

  • Uczeń zarówno podczas przerw jak i lekcji przechowuje wyłączony telefon w plecaku.
  • Uczeń może skorzystać z telefonu jedynie za zgodą nauczyciela, tylko w uzasadnionych przypadkach.
  • Zabrania się fotografowania oraz nagrywania innych osób.
  • Odpowiedzialność za telefon lub inne urządzenie elektroniczne ponosi uczeń.

W świecie bogów i bohaterów greckich

Dnia 05 stycznia 2017 r. klasy piąte zaprezentowały społeczności uczniowskiej lekcję przeprowadzoną metodą projektu – „W ŚWIECIE BOGÓW I BOHATERÓW GRECKICH”. Do tego występu piątoklasiści przygotowywali się kilka tygodni.

Gospodarzami byli uczniowie przebrani za bogów i bohaterów greckich. Wyjaśnili zebranym gościom, co to jest mit i mitologia. Ukazując barwne foldery, zachęcili do czytania tych opowieści. „Bohaterowie mitologiczni” na przykładzie kolorowych ilustracji, przybliżyli również swoim kolegom, jakie znaczenie w języku współczesnym mają związki frazeologiczne wywodzące się z mitologii. Największą jednak atrakcją była inscenizacja dwóch mitów greckich: „O Demeter i Korze”, oraz „O Atenie”. Gospodarze sprawili, że publiczność żywo włączała się w przebieg przedstawienia: odpowiadała na zadawane pytania, radziła, jaką drogę postępowania należy wybrać. Dodatkowym atutem była barwna scenografia i piękne kostiumy aktorów.

Występ bardzo podobał się zgromadzonym gościom.

Piątoklasiści pracowali pod kierunkiem polonistki, p. Marty  Machnik.

„Czytam , rysuję , segreguję”

W grudniu 2016r. nastąpił finał realizacji inspirującego programu „Czytam , rysuję , segreguję”, w którym wzięła udział klasa 2a.

Organizatorem wszelkich działań związanych z programem było krakowskie MPO.

Uczniowie poznali przygody głównych bohaterów książeczki pt. „Jak rezolutny Ignaś z Krakowa nauczył Zuzię śmieci sortować” oraz stworzyli ciąg dalszy ich przygód w formie rysunkowej i literackiej. Prace zawierały aspekty ochrony środowiska naturalnego w Krakowie, a szczególnie tematy dotyczące gospodarki odpadami, segregacji i recyklingu. Przystąpiliśmy więc do zabawy podczas której wiele się nauczyliśmy.

Nasze wysiłki zostały nagrodzone. Cała klasa otrzymała kalendarze na rok 2017 z ilustracjami i tekstami stworzonymi przez dzieci. Jedna z kartek kalendarza jest nasza , czyli klasy 2a.

Projekt pt. „Śladami Stasia i Nel”

Dnia 20 XII uczniowie klas VI zaprosili rówieśników oraz piątoklasistów na przygotowany pod opieką pań polonistek – M. Machnik i A. Biernackiej – projekt pt. „Śladami Stasia i Nel”. Szóstoklasiści udowodnili ,że uważnie i ze zrozumieniem przeczytali lekturę H. Sienkiewicza oraz zdobyli wiele ciekawych informacji o faunie i florze oraz zwyczajach mieszkańców Czarnego Lądu. Zachęcili zgromadzonych w jadalni do sięgnięcia w mroźne zimowe wieczory po lekturę , której niezwykła akcja rozgrywa się na gorącym kontynencie afrykańskim , a główny bohater – Polak – Staś Tarkowski – na pniu wielkiego baobabu zawiesza tabliczkę z napisem „Kraków”. Prezentacje multimedialne i występy teatralne uczniów wzbogaciła wystawa prac plastycznych i literackich szóstoklasistów w holu I piętra.

 

„Sienkiewicz baśniami malowany”

W  roku  2016 przypadają trzy  rocznice  związane  z Henrykiem Sienkiewiczem: 170 rocznica urodzin Noblisty, 100 rocznica Jego śmierci oraz 50 rocznica utworzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – miejscu urodzenia pisarza.

W celu popularyzacji mniej znanej twórczości Henryka Sienkiewicza i zaprezentowania zdolności uczniowskich, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, jej filia w Miechowie, Proszowicach i Słomnikach, zorganizowała konkurs literacko – plastyczny:

„Sienkiewicz baśniami malowany”.

Zadaniem uczniów było przeczytanie baśni H. Sienkiewicza i wykonanie do niej okładki. Prace miały przedstawiać osobę, scenę lub inne wyobrażenie związane z wybraną baśnią.

Miło nam poinformować, że wśród osób nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły – 
                                                                                      Marcin Madej z klasy V b.

Marcinowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Międzyszkolny konkurs pt. „ W świecie baśni Hansa Christiana Andersena”

Dnia 19XII 2016r. uczniowie klas IV : Natalia Machowska ( kl.IVa) , Bartek Baranowski, Oliwia Kaczyńska i Martyna Polanowska (kl.IVb) wzięli udział w międzyszkolnym konkursie pt. „ W świecie baśni Hansa Christiana Andersena” i osiągnęli sukces! Spotkania dzieci z polonistką A.Biernacką po lekcjach oraz samodzielna lektura wspaniałych utworów najsławniejszego Duńczyka zaowocowały II miejscem w kategorii znajomości baśni oraz dwoma wyróżnieniami. Natalka Machowska , która stanęła na podium oraz Bartek Baranowski i Oliwia Kaczyńska zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia z organizatorami konkursu w SP nr 144 oraz innymi laureatami .Warto dodać, że I miejsce w plastycznej edycji konkursu zajęła uczennica klasyVIa – Oliwia Szczupacka. Z wszystkich laureatów jesteśmy bardzo dumni!

Spotkanie z reżyserem

Dnia 10XII 2016r. uczennice naszej szkoły pod opieką p.Anny Biernackiej wzięły udział w spotkaniu z panem Mariuszem Palejem – reżyserem filmu pt. „Za niebieskimi drzwiami”.

Uczennice dowiedziały się jak , kiedy i gdzie powstawał film oraz z jakimi trudnościami musieli zmierzyć się aktorzy oraz reżyser podczas pracy nad dziełem . Wyjście w chłodne sobotnie przedpołudnie do SP przy os.Uroczym 14 oraz ciepła atmosfera spotkania na długo zostaną w pamięci uczestniczek.

 

Konkurs literacki: „Szkoła wczoraj, dziś i jutro”

W listopadzie 2016 r. Szkoła Podstawowa nr 156 zorganizowała dla uczniów szkół podstawowych miasta Krakowa konkurs literacki:

„Szkoła wczoraj, dziś i jutro”

którego Honorowym Patronatem był Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski.

Zadaniem uczestników  było napisanie  pracy literackiej. Uczniowie przedstawiali, jak wspominają szkołę ich dziadkowie, rodzice a także , jak oni sami ją postrzegają i wyobrażają sobie  w przyszłości. Uczestnicy wyrażali swoje opinie, czy dzisiejsza szkoła różni się od tej, która była i która będzie.

Miło nam poinformować, że w czołówce nagrodzonych osób znaleźli się uczniowie nasze szkoły:

Patrycja Bocheńska, klasa V a –  I miejsce,

                                      Piotr Kuźma, klasa VI c – II miejsce

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!